bootstrap website templates
Smart Card

AKILLI KART NEDİR?

Cüzdan da taşınabilen plastik kartlar özünde uygulamalara bağlı kişisel doğrulama aracı olarak kullanılmaktadır. Bu plastik kartlara manyetik şerit eklenmesi ile, doğrulama aracı olarak kullanılan plastik kartların elektronik ortamlarda işlem yapılmasının önü açılmış olur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte manyetik şeritin yerine daha güvenli bir yöntem olarak üzerinde mikrobilgisayar tümdevresi barındıran plastik kartlar almaya başlamıştır.

Üzerinde şifreleme işlemleri de yapabilen bir mikrobilgisayar donanımı ve onun üzerinde çalışan bir işletim sistemine sahip olan tümdevreli kartlara akıllı kart (Smart Card) denir. Akıllı Kartlar özünde ilgili uygulama için bir kişisel doğrulama aracıdır. 

Smart Card Hardware

AKILLI KART DONANIMI

Akıllı kart donanımı, gelişmiş bir mikroişlemciden, ROM, EEPROM, RAM, Gelişmiş Kripto Makinesi (ACE), güvenlik onayı almış Rasgele sayı üreteci (TRGEN), İletişim Arabirimi (UART), donanımsal zamanlayıcılar ve MED olarak adlandırılan bellek şifre/deşifre birimlerini barındıran bir tümdevreden oluşur. Akıllı kart yongası içerisindeki bu donanım birimlerinin kırılması, büyük yonga üreticileri tarafından son derece güç olan güvenlik önlemleri alınarak geliştirilirler.
Akıllı kart donanımı, üzerinde bir işletim sistemi ve bu işletim sistemini kullanan bir uygulama olmadan hiç bir işlev görmez. Bu nedenle güvenliği sağlanmış bir donanım üzerinde mutlaka bir işletim sistemi ve bu işletim sistemini kullanan en az bir uygulama bulunması gerekir.

Crypto Keys

AKILLI KART YAZILIMI

Akıllı Kart yazılımı, işletim sistemi ve uygulama olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. İşletim sistemi tıpkı bir bilgisayarın gereksinim duyduğu çevre birimlerinin yönetilmesi için gerekli işlevleri, uygulama ise kullanım alanına bağlı (GSM, EMV, PKI v.b.) işlevleri yerine getirir.
Firmamız yukarıda açıklanan ve müşteri talebi doğrultusunda tümdevre üreticilerinin (Samsung, Infienon ve NXP) donanımları üzerinde çalışabilen NCOS işletim sistemini geliştirmiştir. Bununla birlikte yine müşteri talebi doğrultusunda NCOS işletim sistemi üzerinde koşabilen değişik uygulamalar geliştirmektedir.     
Akıllı Kartlar temaslı ve temassız olarak ta ikiye ayrılırlar. Temaslı uygulamalar daha fazla bellek ve daha fazla güvenlik gerektiren yerlerde, temassız uygulamala ise daha hızlı işlem gerektiren yerlerde kullanılırlar. 

Crypto Keys

Cyrpto Key & Key Management (Gizli Anahtar
ve Anahtar Yönetimi)

Yüksek düzeyde güvenlik gerektiren uygulamalar için donanım, yazılım ve tasarım danışmanlığı sağlıyoruz. Bu akım hem yerelde hem de endüstriyel dönemde makineden makineye olan iletişimin her durumda kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Arkasındaki soru; Bu yeniliğin güvenlik boyutu...İşte çözüm :

* Platform bütünlüğü doğrulaması
* Saklanan veri koruması
* Güvenli Yazılım / Firmware, gömülü sistemler için güvenlik
* Güvenli iletişim
* Doğrulama
* Yaşam döngüsü yönetimi

Mobirise

Encryption (Şifreleme)

Şifreleme, bir ağ üzerinden gönderilen bilgilerin mahremiyetini koruyan güvenlik teknolojisidir. Şifreleme, bir bilginin bitinden rastgele görünen bir şeye dönüştürülmesini sağlar. Web veya eİş sistemleri, kritik veya kişisel bilgiler gibi korumak istediğiniz verileri alabilir. Şifreleme, üçüncü şahıs gözlemcilerin içeriğe eğilme riskini azaltarak veri aktarım güvenliğini arttırır. Şifreleme, saklanan veriler için de kullanılabilir. Şifreleme, web sitenizi veya eBusiness bilgi varlıklarınızı yetkisiz erişime karşı korumanıza yardımcı olabilir.

Secure Communication (Güvenli İletişim)

Güvenli iletişim, iki varlık iletişim halindeyken ve bir üçüncü tarafın dinlemesini istemiyorsa, bu kişiler, dinlemeye veya müdahaleye açık olmayan bir şekilde iletişim kurmaları gerekir. Güvenli iletişim, insanların üçüncü şahısların söylediklerini müdahele edemeyecekleri çeşitli derecelerde kesin bilgi paylaşabilecekleri araçları içerir. Muhtemel dinleyiciler olmaksızın konuşulan yüz yüze iletişim dışında, mevzuat, kaynaklar, teknik konular (engellenme ve şifreleme) gibi pratik engeller ve aralarında herhangi bir iletişimin bu anlamda güvenli olacağı söylenebilir iletişim hacmi sürveyansı sınırlandırmaya yarar.

Uzun mesafelerde gerçekleşen ve teknolojinin aracılık ettiği pek çok iletişimin ve durdurma konularının öneminin bilinci arttıkça, teknoloji ve onun uzlaşması bu tartışmanın merkezinde yer alıyor. Bu sebeple ENAUTOMATION tarafından tasarlanan müşteriler için güvenli cihazlar iletişim mesajlarını korumaktır.

Doğrulama

Authentication (Doğrulama)

Kimlik doğrulama, birinin veya bir şeyin aslında kim olduğunu veya ne olduğu ilan edilip edilmediğini belirleme sürecidir.
* Kimlik doğrulama, sunucu bilgilerin veya siteye kimin eriştiğini tam olarak bilmesi gerektiğinde bir sunucu tarafından kullanılır.
* Kimlik doğrulama, istemci, sunucunun iddia ettiği sistem olduğunu doğrulaması gerektiğinde bir istemci tarafından kullanılır.
* Kimlik doğrulamasında, kullanıcı veya bilgisayar kimliğini sunucu veya istemciye ispatlamalıdır.

ABONE OL

Şirketimizden bilgi edinmek için lütfen abone olun.